Znak Městys Bobrová
Oficiální stránky

Městys Bobrová

22.09.2020

Vloupání do objektů

Nepodceňujte zabezpečení svých nemovitostí

Od začátku letošního roku do konce srpna evidují policisté v Kraji Vysočina celkem 218 případů krádeží vloupáním do rodinných domů, víkendových chat a ostatních objektů. Pachatelé při nich způsobili majitelům nemovitostí odcizením věcí a poškozením objektů škodu převyšující šest a půl milionu korun.

Pachatelé se do objektů nejčastěji vloupávají především přes zabezpečená okna a dveře, a to za užití násilí. Nejčastějším cílem bývá zahradní nářadí, motorové pily, elektronika, kuchyňské nádobí, rybářské potřeby, starožitnosti, oblečení, potraviny a alkoholické nápoje. Pachatel ale může odcizit prakticky vše, co může zpeněžit.

Dopadení pachatele je ale v těchto případech velice obtížné, protože majitelé napadených objektů, především pak rekreačních chat a chalup, často krádež zjistí až po delší době. Vlivem časové prodlevy totiž dochází k poškození nebo zničení některých stop, což policistům znesnadňuje jejich práci. Velmi nepříznivým vlivem je také to, že se v chatových nebo obdobných lokalitách pohybuje menší množství osob, které by se mohly stát svědky protiprávního jednání a poskytnout tak policistům důležité informace.

Majitelům všech nemovitostí proto doporučujeme, aby v jakýchkoliv objektech, a to především v době své nepřítomnosti, nenechávali žádné cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit elektronickým zabezpečením nebo mechanickými zábrannými prostředky jako jsou například bezpečnostní zámky, mříže, uzamykatelné okenice apod. Objekty je také vhodné v nepravidelných intervalech navštěvovat a všímat si pohybu podezřelých osob a vozidel.

Pokud už ale k vloupání přece jen dojde, je pro kriminalisty velice důležité, aby majitelé nevstupovali dovnitř a tuto věc neprodleně oznámili policii, která již provede prvotní úkony k zajištění stop a potřebných důkazů.

Policisté na Vysočině také provádějí nepravidelné preventivní kontroly objektů, a to především v chatových a rekreačních oblastech. V zimních měsících jsou tyto kontroly častější a intenzivnější, přičemž se na ně zaměřují i policejní psovodi.

 

Statistická tabulka vloupání v Kraji Vysočina za období 1. 1. 2020 – 31. 8. 2020

 

Počet vloupání

objasněno

Škoda (Kč)

ÚO Jihlava

43

14

1 919 510

ÚO Třebíč

19

17

368 857

ÚO Žďár n/Sáz.

40

12

2 172 090

ÚO Havlíčkův Brod

74

24

1 339 990

ÚO Pelhřimov

42

18

956 502

Kraj celkem

218

85

6 756 949

 

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

oddělení tisku a prevence

nprap. Bc. David Linhart

vrchní inspektor

Tel: 974 261 208

mobil: 725 868 475

e-mail: david.linhart@pcr.cz