Dnes je   Čtvrtek, 23.11.2017
    Zpravodaje Zpravodaj Městyse Bobrová - listopad 2015
Zpravodaj Městyse Bobrová - listopad 2015 PDF Tisk Email
Středa, 03 Únor 2016 22:54

Jak to kdysi bylo

Hudba v Bobrové – pokračování

     Když jsem pročítal v našem oblíbeném „Zpravodaji městyse Bobrová“ minulé pokračování, tak mě hned v první větě napadlo, co jen může být tak zajímavého na fotografii dechovky z roku 1963? Tak třeba: Nikdy se bobrovská kapela nebránila vzít mezi sebe mladého začínajícího muzikanta (viz. Arnošt Brhel a František Tůma) v naději, že se uchytí a kapelu posílí. Nebo: Na této fotografii se sešlo – jeden kapelník bývalý (p. Jan Malý), jeden kapelník současný (p. Jaroslav Hrbek), tři kapelníci budoucí (p. Ladislav Beneš, p. Arnošt Brhel a p. František Tůma) a možná nebudu daleko od pravdy, že pan Jan Smažil byl nějaký čas kapelníkem některé z mnoha bobrůveckých kapel. Takže šest kapelníků ve čtrnáctičlenné dechovce. A ještě malé upřesnění: Pan Antonín Sýkora byl nejen dlouholetý herec, ale také režisér, stejně jako Jaroslav Hrbek v bobrovském ochotnickém divadelním spolku „Pokrok“.

     V dalším pokračování si ještě hlavně prostřednictvím dostupných fotografií, které všechny zhotovil Bohumír Kupka, promítněme působení bobrovské hudby v tom menším obsazení než dechovkovém. Dříve se říkávalo ve „Štrajchu“, potom to býval „Malý taneční orchestr“ a nyní je to „Skupina populární hudby“ neboli „Popík“. My jsme v Bobrové hrávali hlavně pro potěšení a pro radost účastníků a také k tanci.

     V letech 1973 a 1974 jsme se jaksi samovolně promíchávali. Rozpadení „Mladí“ jako by přizvali kamarády ze „starých bobrováků“ a zahrálo se jako například na této fotografii ze srazu rodáků, pořádaných SPOZ (Sbor pro občanské záležitosti) zpočátku v obřadní síni matriky v č. p. 150. Ty srazy rodáků pak postupem času přešly na třídní srazy ze základní školy, vždy k nějakému životnímu jubileu. Třeba později se tak v sokolovně sešli v jednu sobotu 40, 50, 60ti letí spolužáci a většinou se jim hrálo.

Tato fotografie je z roku 1974 (srpen), protože asi Arnošt Brhel byl požádán pořadateli, aby sehnal co nejméně muzikantů a zahráli při té příležitosti. Zleva: Jiří Hájek, Láďa Beneš, vzadu osobně Arnošt Brhel (v prosinci se pak stala ta strašná autohavárie) a Frantina, správně František Kubita.

Další fotografie je ze stejného místa při stejné příležitosti, ale možná o rok či dva později.

     

Vidíme na ní již sestavu 3 na 3, když místo Arny hraje kapelník Jaroslav Hrbek a trombony na dvojhlas doplnil František Veselý. Pulty na hudebniny byly tentokrát použity od „starých bobrováků“.

K těmto srazům nebyli SPOZ zváni jen rodáci, ale i jubilanti trvale bydlící v Bobrové a tak vzpomínám, že právě na jednom z těchto setkání v obřadní síni byl přítomen i pan farář František Holík, kterého známe jako jednu z významných hudebních postav v naší obci. Však to neměl ani zas tak daleko.

    

Někdy z tohoto období pochází i další fotografie při dětském karnevalu v sokolovně, kdy naši „Oblíbenou šestku“ doplnil pan učitel Kotinský z Nového Města na Moravě, který toho času v Bobrové učil. Nebyla to dlouhodobá spolupráce, spíše ojedinělá. Párkrát také na harmoniku s námi hrál pan Josef Pecina – řídící ze Zvole.

S ubíhajícími léty se někde zatoulal pan František Veselý a tak se po delší období hrávalo v pěti neboli tak zvaná „Oblíbená pětka“. To jsme si tak rozverně říkali jen sami mezi sebou, popřípadě naši věrní, ale oficiálně se to nikde neuvádělo.

Takže další dvě fotografie pocházejí z období okolo roku 1980, když asi starší je ta ze „Spodní místnosti MNV“, jak se říkalo sálu v budově bývalého hotelu „U zlaté Prahy“ č. p. 81, nyní pan Jaroslav Řezníček, dříve sídlo MNV.

Je na ní vidět „Oblíbená pětka“ asi v pauze pro slavnostní projevy při besedě s důchodci pořádané SPOZ. Byla to snad poslední akce v tomto sále, protože v roce 1981 se MNV přestěhoval do nynějšího sídla úřadu městyse č. p. 138.

Tady vidíme „Oblíbenou pětku“ asi o rok nebo dva později v plném rozmaru slavnostního přípitku na zdraví pravděpodobně účastníků srazu možná třech jubilujících ročníků pořádaného SPOZ tentokrát ale již v sokolovně.     

Napsal Miroslav Roháček

Pozvánky:

POLICIE KRAJE VYSOČINA INFORMUJE

Buďte obezřetní

Kraj Vysočina: Policisté v souvislosti s blížícím se adventem a nákupy dárků pod stromeček vyzývají všechny občany kraje Vysočina ke zvýšené obezřetnosti.

Blíží se opět adventní čas spojený s nákupy dárků a ostatních náležitostí spojených s vánocemi. Předvánoční shon je ale také velikým lákadlem pro kapsáře. Ti většinou vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí a hlavně místa, kde mají možnost okamžitě zmizet v davu.

Obrovskou příležitost mají v nákupních centrech a při ostatních akcích, kde se schází větší množství lidí, třeba rozsvěcení vánočního stromečku.

Ke krádeži využívají nepozornosti lidí a nedbalého zacházení s osobními věcmi. O tom, že jste se stali obětí zlodějíčka, se většinou dozvíte až u pokladny, kdy zjistíte, že nemáte nákup čím zaplatit. Mnohdy jim to však sami příliš usnadňujete – batohy na zádech, peněženky vystavené v nákupních taškách, odložené kabelky a peněženky na pultech, v nákupních vozících.

O své věci však nemusíte přijít jen uvnitř nákupních center. Dalším rizikovým faktorem je i vozidlo, které zaparkujete na parkovišti a po dobu nákupu jej nemáte pod kontrolou. Základním pravidlem je nenechávat na sedadlech ve vozidle nic, co by mohlo upoutat pozornost případných zlodějů. Řidiči by neměli zapomenout při svém odchodu vždy vozidlo uzamknout. V žádném případě byste se neměli při zamykání svého miláčka spoléhat na dálkové ovládání, ale vždy se fyzicky přesvědčit, že je uzamčen. Nezapomínejte, že šikovný zloděj bude krok před vámi a pomocí zvláštního přístroje docílí toho, že vozidlo zůstane odemčené a vše co v něm necháte, bude pro něj levný nákup za pět prstů. Pozorní byste měli být i při ukládání nakoupených věcí do zavazadlového prostoru nebo při odvezení nákupního vozíku, byť by to bylo jen na krátký okamžik.

V žádném případě nenechávejte vozidlo odemčené a své věci bez kontroly.

Mějte proto neustále své věci pod kontrolou!

·          tašky či batohy, kde máte peníze nebo jiné cennosti, nenoste na zádech, kam nevidíte,

·          svá zavazadla nikdy nespouštějte z dohledu,

·          nenoste své osobní doklady v peněžence a identifikační číslo platební karty (PIN) mějte zásadně odděleně od samotné karty,

·          kabelku noste pokud možno u těla a využívejte různá zapínání a zdrhovadla,

·          uložíte-li zavazadlo v obchodě do nákupního vozíku, mějte je stále na očích,

·          ve vozidle nenechávejte věci, které mohou upoutat pozornost zlodějů,

·          fyzicky se přesvědčte, že máte auto uzamčeno

·          buďte obezřetní a všímaví.

     Trendem současné doby není jen nákup v tzv. kamenných obchodech, ale čím dál častěji dochází k nákupu dárků pro vaše nejbližší přes internetové portály. Internet je bezesporu velice užitečné médium, na kterém se dozvíte spousty informací a třeba receptů na vánoční cukroví, ale můžete tam také narazit na spousty podvodníků. Mnozí z vás budou využívat nabídek poskytovaného zboží prostřednictvím internetového nakupování. V tomto nakupování lze jistě najít výhody. Zboží si můžete vybírat v pohodlí domova. Výrobky i jejich ceny si v klidu můžete porovnávat a nemusíte osobně navštěvovat jednotlivé obchody, což vede i k úspoře času. Vámi vybrané zboží je dodáno zásilkovou službou až do domu. Musíte však zároveň zvážit i možná rizika spojená s těmito transakcemi. Pokud za vybrané zboží zaplatíte předem na účet prodávajícího, vystavujete se riziku, že v některých případech neuvidíte ani výrobek a ani peníze. Rovněž se nenechte zlákat nápadně výhodnými podmínkami nákupu, velmi nízkou cenou v porovnání s běžnou cenou v obchodech.

Jak bezpečně nakupovat po internetu?

·          nakupujte u prodejců, které znáte, pokud je neznáte, předem si o nich zjistěte potřebné informace

·          před nákupem si přečtěte zásady o dodání zboží, smluvní podmínky

·          seznamte se s reklamačním řádem

·          od prodejce získejte i informace o podmínkách a nákladech při dodání zboží

·          vyhledejte si telefonní číslo, e-mail prodejce, adresu

·          uchovejte si záznam o internetových transakcích, včetně webových stránek prodejce (objednávka, potvrzení objednávky, kdy bude zboží dodáno apod.)

·          platbu předem provádějte jen tehdy, pokud máte jistotu, že se jedná skutečně o důvěryhodného obchodníka

 

por. Mgr. Tomáš Procházka

KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE KRAJE VYSOČINA

Kancelář ředitele krajského ředitelství, Oddělení tisku a prevence, Vrchlického 46, 587 24   JIHLAVA

Tel.:   974 261 483, Fax:   974 261 700, Mob.: 725 868 475, E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Obrázky Bobrové

Bobrova-1.jpg

Kontaktní informace

Adresa:
Městys Bobrová
Bobrová 138
okres Žďár n. Sázavou
kraj Vysočina
592 55

Telefon:
566 673910 - ekonomka
566 673210 - kancelář
Fax:
566 673910


Představitelé obce

Starostka:
Zdeňka Smažilová

Místostarosta:
Jan Pokorný

Leoš Mikišek

Členové rady:
Petr Tulis
Jiří Svoboda

Odběr novinek

Zde vložte Váš email:

 Nápověda

Statistika

Reklama