Centrum pro zdravotně postižené Žďár nad Sázavou

Centrum pro zdravotně postižené Žďár nad Sázavou informuje

 Jak se budou hradit pomůcky

V poslední době se pozměnily možnosti zdravotních pojišťoven proplácet některé věci, které se dřív hradily. Jak to tedy je?

 

Hrazení pomůcek pro špatně pohyblivé pacienty ze strany zdravotních pojišťoven doznalo některých změn. Nyní již nejsou hrazeny hile (vyjma holí pro nevidomé, ty hrazeny jsou), sedačky na vanu či do sprchy, sprchové židle ani klozetová křesla. Různé typy madel, kterými je doporučováno vybavit v domácnosti špatně pohyblivého člověka, zejména koupelnu a WC, musíte také zakoupit sami.

Mezi zdravotnické prostředky, jejichž indikace a úhrada pojišťovnou nepodléhá schválení revizním lékařem, patří berle či nástavec na WC. Lékař vystaví poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku, s nímž navštívíte výdejnu zdravotnických potřeb. Berle předepisuje lékař s odborností chirurgie, rehabilitace, ortopedie a neurologie nebo praktický lékař (1 pár berlí podpažních za 2 roky, 1 pár nebo kus berlí předloketních za 2 roky). Nástavec na WC předepisuje lékař odbornosti geriatrie, rehabilitace, ortopedie a neurologie nebo praktický lékař jednou za tři roky. Souhlasu revizního lékaře podléhají např. chodítka, která mají různé varianty, a lékař (odbornosti rehabilitace, ortopedie, ortopedická protetika či neurologie) vybírá správnou podle postižení pacienta, a to    1 kus za 5 let. Invalidní vozík, polohovací lůžko, antidekubitní podložky, vanový nebo pojízdný zvedák a další musí v návaznosti na zdravotní stav pacienta předepsat lékař stanovené odbornosti (interna, ortopedie, rehabilitace, neurologie aj.) a vždy je musí předem schválit revizní lékař.

 

Centrum pro zdravotně postižené kraje Vysočina,o.p.s.

pracoviště Žďár nad Sázavou         

Komenského 1190/1, 591 01 Žďár nad Sázavou

tel.: 566 625 703

mob.: 605 353 612

web: www.zdravotnepostizeni-vysocina.cz

Back to Top