Alzheimer poradna Vysočina

Alzheimer poradna Vysočina

Alzheimerova nemoc – strašidlo dnešní doby. Hodně se o ní mluví, ale málo o ní víme.

Každý jistě zná někoho, kdo s touto nemocí bojuje. Statistiky neustále hlásají nárůst nemocných a výzkumné týmy zatím marně hledají účinný lék. Ale to neznamená, že jsme v boji s touto nemocí naprosto bezmocní. Zásadní vliv má správná, a především včasná prevence! Pokud už máme touto nemocí onemocnět, tak co nejpozději. To ale znamená o svůj mozek správně pečovat: používat ho, správně ho krmit, okysličovat. Ale umět mu i dopřát kvalitní odpočinek. A pokud už začínáme pozorovat nějaké obtíže, je třeba vyhledat odbornou pomoc. Ne každé zapomínání totiž musí hned znamenat, že máme demenci. Mozek je naprosto jedinečný. Celoživotně se rozvíjí a adaptuje na nejrůznější životní situace, kterým ho vystavujeme. Většinou se mu daří plně reflektovat naše nároky, požadavky. Zvládne s námi zvýšené nároky v nejrůznějších životních obdobích - při změně zaměstnání, náročných obdobích, v radostech i starostech. Ustojí nárazové zvýšení hladiny alkoholu při veselé oslavě, zmátoří se po dlouhé narkóze, poradí si s drobnými prohřešky v životosprávě. Ale může se stát, že mu to někdy trvá nepříjemně dlouho. A těžce snáší i vliv dlouhodobého stresu, nedostatek spánku, pohybu nebo naopak odpočinku.

Někdy i u svých blízkým můžeme pozorovat výkyvy nálad, změny v chování, časté opakování informací nebo otázek, hledání věcí. Ve všech těchto případech je důležité neprodleně vyhledat odbornou pomoc. Vždy je třeba odhalit příčinu těchto obtíží. Neboť pokud nemocný pociťuje, že s jeho zdravím není něco v pořádku, způsobuje mu to dlouhodobý stres, který jednak zhoršuje obtíže s pamětí, ale je také hlavním rizikovým faktorem při vzniku onemocnění demencí.

Už třetím rokem pracuje v našem kraji Alzheimer poradna Vysočina. Naším posláním je poskytovat komplexní, profesionální služby odborného sociálního poradenství všem, kteří se setkávají s obtížemi v oblasti kognitivního deficitu. A to jak u sebe, nebo svých blízkých, známých. Cílem je nabídnout široké veřejnosti, neformálním pečujícím i profesionálům zázemí a podporu pro zkvalitnění péče o člověka s demencí v domácím prostředí. Věříme, že kvalita života člověka s demencí je přímo úměrná kvalitě života pečovatele.

Každé třetí úterý v měsíci Vám nabízíme možnost konzultace s našimi pracovníky přímo v prostorách kavárny Domova pro seniory Mitrov (Strážek). Provádíme testování paměti. Poradíme, jak správně o svoji paměť pečovat. Doporučíme trénování paměti nebo specializovanou lékařskou péči. V případě onemocnění pomůžeme s finanční podporou, využitím sítě sociálních služeb. Pokud doma pečujete o takto nemocného, poradíme s úpravou bydlení, komunikací a čerpáním sociálních dávek. Poradenství je zdarma a může být i anonymní. Mimo poradenského místa na Mitrově působíme na pobočkách po celé Vysočině – blíže na našich stránkách www.alzheimerporadnavysocina.cz nebo nás kontaktujte po telefonu nebo přes e-mail. Konzultace je vždy nutné domluvit telefonicky (tel.: 561 111 323 nebo 733 629 018) nebo přes email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Čas a místo konzultace rádi přizpůsobíme Vašim potřebám!! Nebuďte na své starosti sami, přijďte se poradit! Těšíme se na Vaši návštěvu! Za tým APV Mgr. Marcela Rýpalová.

Back to Top